Департамент соціального захисту населення
пров. 9 травня, 2, м. Суми, 40000
тел. / факс (0542)77-96-77,
E-mail:  This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

 

 

Розпорядок роботи: понеділок - четвер – з 8.00 до 17.15;
п’ятниця – з 8.00 до 16.00; обідня перерва – з 12.00 до 13.00;
вихідні дні: субота, неділя.

ПІДБИЛИ ПІДСУМКИ РОБОТИ СОЦІАЛЬНО-ЕКОНОМІЧНОГО РОЗВИТКУ ОБЛАСТІ

На черговому засідання колегії Сумської обласної державної адміністрації підбили підсумки соціально-економічного розвитку області, виконання місцевих бюджетів за 2019 рік та 5 місяців 2020 року, розглянули пріоритетні заходи щодо наповнення бюджету Сумської області.

У частині соціального захисту мешканців Сумщини до виступу запрошений директор Департаменту соціального захисту населення облдержадміністрації Михайло Дубровський, який наголосив, що Департамент здійснює свої повноваження більш як за 79 напрямками щодо соціального захисту населення, у тому числі їх вразливих категорій та осіб, які опинилися у складних життєвих обставинах. Усі соціальні виплати з державного бюджету виплачуються своєчасно, станом на 01.06.2020 громадянам виплачено 1,7 млн гривень таких допомог. Заборгованість відсутня.

Зупинився на окремих питаннях, що потребують розгляду на засіданні колегії. По-перше, це проблематика забезпечення права пільговиків на безоплатний проїзд. Проблема особливо гостро постала з 2016 року, після передачі фінансування відшкодування вартості пільгового проїзду з державного на місцеві бюджети. Такий проїзд транспортом загального користування, встановлено 10 законами України та двома постановами Уряду.

З 01.06.2015 з окремих статей законів виключено право на надання пільг з оплати проїзду 7 категоріям громадян (учасники війни, члени сімей померлих (загиблих) ветеранів війни, жертви нацистських переслідувань, діти війни, особи з особливими заслугами перед Батьківщиною, особи з особливими трудовими заслугами перед Батьківщиною). З урахуванням зазначених законодавчих змін право, зокрема, на пільговий проїзд сьогодні збереглося у 58 тис. громадян, яким пільги були встановлені законами України, та у 183,6 тис. пенсіонерів за віком, яким ці пільги надані постановою Кабінету Міністрів України.

Неспроможність місцевих бюджетів фінансувати компенсаційні виплати за пільговий проїзд окремих категорій громадян створила умови для збільшення невідшкодованих витрат (збитків) транспортних підприємств, а також для відмови в наданні пільг і забезпеченні прав окремих громадян.

Для вирішення питання на обласному рівні, упередження припинення пільгових перевезень та уникнення соціальної напруги серед пільговиків та перевізників, Сумська обласна державна адміністрація ініціювала розробку Обласної програми здійснення компенсаційних виплат за пільговий проїзд окремих категорій громадян автомобільним транспортом на автобусних маршрутах загального користування на 2016-2020 роки (далі – Програма). Зазначена Програма прийнята з метою саме додаткового соціального захисту окремих категорій громадян, що мешкають в Сумській області.

У 2016 році фінансовий ресурс Програми складав 600,5 тис. гривень, у 2017 та 2018 роках – по 4,6 млн гривень. На 2019 рік згідно з розрахунками необхідний фінансовий ресурс складав 7,4 млн гривень.

Станом на 01.01.2020 заборгованість становила 5,6 млн гривень, у тому числі за пільговий проїзд учасників АТО/ООС та інших ветеранів війни –
5,5 млн гривень.

На 2020 рік необхідний фінансовий ресурс консолідованих коштів складає 11,9 млн гривень (у тому числі 300 тис. гривень обласного бюджету), у тому числі:

- на пільговий проїзд учасників АТО/ООС та інших ветеранів війни – 10,5 млн гривень (у тому числі 227 тис. гривень обласного бюджету);

- інших пільгових категорій 1,5 млн гривень (у тому числі 73 тис. гривень обласного бюджету).

Фактично на виконання програми з місцевих бюджетів до обласного бюджету перераховано 4,6 млн гривень (39,2%), (на сьогодні 40,7 млн гривень – 40,2%) із них на:

- пільговий проїзд учасників АТО/ООС та інших ветеранів війни – 3,9 млн гривень (на сьогодні 4 млн гривень); інших пільгових категорій 0,7 млн гривень.

Станом на 01.06.2020 нараховано до відшкодування перевізникам на суму 4,3 млн гривень (АТО –  3,7 млн гривень, інші – 616,2 тис. гривень.)

Відшкодовано перевізникам з обласного бюджету 4,3 млн гривень (у тому числі за пільгове перевезення учасників АТО/ООС та інших ветеранів війни 3,7 млн гривень, інших пільгових категорій – 616,1 тис. гривень.

Залишається заборгованість за пільговий проїзд учасників АТО/ООС та інших ветеранів війни 4 млн гривень, у тому числі за 2019 рік 2,4 млн гривень.

Другою важливою проблемою за словами Михайла Дубровського залишається стан своєчасної виплати заробітної плати працівникам окремих підприємств області.

Так, за даними моніторингу, станом на 01.06.2020 загальна сума заборгованості із виплати заробітної плати, що обліковувалася на 34 підприємствах області, становила майже 360 млн гривень. Це на 29,7 млн гривень (або на 9%) більше до початку року та менше до попереднього місяця на 15,7 млн гривень (або 4,2%).

На 23 економічно активних підприємствах борг зосереджено у сумі 320,1 млн гривень (або 88,9% загальнообласного боргу); на 9 підприємствах банкрутах – 39,7 млн гривень (або 11%); на 2 неактивних – 110,6 тис. гривень.

За територіальною ознакою найбільша сума боргу обліковувалася на підприємствах міст: Суми – 308,9 млн гривень (85,8% від загальної суми заборгованості), Шостка – 34,8 млн гривень (9,7%), Конотоп – 8,6 млн гривень (2,4%).

На діючих комунальних підприємствах сума заборгованої заробітної плати становила 1,63 млн гривень.

При цьому є і позитив. Упродовж травня повністю погашено борги перед працівниками ТОВ «Машдеталь» та ТОВ «Будінмашсервіс» (м. Суми), Державного науково-дослідного інституту хімічних продуктів (м. Шостка) на загальну суму 15,7 млн гривень. На 23,7 млн гривень зменшено борг на АТ «Сумське НВО».

Нажаль, у травні 12 підприємств області приростили борг на загальну суму 12 млн гривень, із них найбільше: АТ «Сумське машинобудівне науково-виробниче об’єднання-Інжиніринг»  (на 8,3 млн гривень);  Казенне підприємство «Шосткинський казенний завод «Зірка» – на 506,2 тис. гривень; ДП «Завод «Обважнених бурильних та ведучих труб» – на 2,1 млн гривень.

А також з’явилися нові боржники із загальною сумою боргу 275,9 тис. гривень. Це Комунальний заклад Сумської обласної ради «Обласний дитячий багатопрофільний санаторій «Лебедин» та ТОВ «Грабовське» (Краснопільського району).

Департаментом постійно здійснюється моніторинг стану погашення заборгованості в області, контролюється виконання графіків погашення. Перелік підприємств-боржників розміщується на веб-сайті облдержадміністрації. Проблеми підприємств-боржників розглядаються на засіданнях відповідної обласної та місцевих комісіях, направляються листи до Кабінету Міністрів України, відповідних міністерств, правоохоронних та контролюючих органів. Колеги з Управління Держпраці у Сумській області здійснюють контрольні функції щодо перевірки стану дотримання трудового законодавства підприємствами-боржниками. Через органи Державної виконавчої служби відбувається погашення заборгованості працівникам області у примусовому порядку за рішенням суду.