Департамент соціального захисту населення
пров. 9 травня, 2, м. Суми, 40000
тел. / факс (0542)77-96-77,
E-mail:  Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.
Офіційна сторінка Facebook: https://www.facebook.com/dsznsumyoda

 

Розпорядок роботи: понеділок - четвер – з 8.00 до 17.15;
п’ятниця – з 8.00 до 16.00; обідня перерва – з 12.00 до 13.00;
вихідні дні: субота, неділя.

СОЦІАЛЬНЕ ОБСЛУГОВУВАННЯ ОСІБ З ІНВАЛІДНІСТЮ, НЕПРАЦЕЗДАТНИХ ГРОМАДЯН ТА СОЦІАЛЬНИЙ ЗАХИСТ БЕЗДОМНИХ ОСІБ ЗА ПІДСУМКАМИ 2021 РОКУ

Про це розповіла під час засідання колегії Департаменту соціального захисту населення Сумської обласної державної адміністрації заступник директора Департаменту - начальник управління фінансів та соціального обслуговування населення Оксана БОГДАН.

За її словами, з метою надання соціальних послуг бездомним особам у місті Суми до 5 жовтня 2021 року функціонував Центр реінтеграції бездомних осіб (далі – Центр) у складі двох відділень: нічного перебування та обліку бездомних осіб.

Центр реінтеграції бездомних осіб реорганізовано шляхом приєднання до комунальної установи «Сумський міський територіальний центр соціального обслуговування (надання соціальних послуг) «Берегиня». У складі цієї установи функціонує Будинок нічного перебування, розрахований на 60 ліжко-місць.

«У звітному періоді соціальні послуги отримали 135 бездомних осіб, із них послугу притулку бездомних отримали 86 осіб», – сказала Оксана Богдан.

З метою соціального патронажу засуджених громадян Департаментом соціального захисту населення Сумської обласної державної адміністрації у звітному періоді опрацьовано 79 повідомлень-запитів відділів, секторів філії Державної установи «Центр пробації». Із них надійшло повідомлень-запитів про засуджених віком до 35 років включно – 47 (59,5%), засуджених старше 35 років –32 (40,5%).

Вона зазначила, що в області у 2021 році працює 37 бригад, груп соціального патрулювання, у тому числі одна – у Будинку нічного перебування комунальної установи «Сумський міський територіальний центр соціального обслуговування (надання соціальних послуг) «Берегиня». У 2021 році проведено 497 рейдів.

У 2021 році службою соціального патрулювання Будинку нічного перебування комунальної установи «Сумський міський територіальний центр соціального обслуговування (надання соціальних послуг) «Берегиня» розповсюджено 300 листівок із зазначенням місцезнаходження установи, номера телефону та переліку послуг, що надаються бездомними особам.

З метою вирішення проблем бездомності КУ «СМТЦСО (НСП) «Берегиня» налагоджено співпрацю з релігійною організацією Євангельсько - Християнської церкви «Добра новина», продовжується співпраця з Благодійним фондом «Хельвеція», з громадською організацією «Шанс», ПАТ «Сумська паляниця».

Аналізуючи питання соціального обслуговування осіб з інвалідністю, непрацездатних громадян, заступник директора Департаменту відмітила, що на сьогодні в області проживає 66,1 тис. осіб з інвалідністю, із них
3,9 тис. дітей з інвалідністю. Із загальної чисельності осіб з інвалідністю до
25 тис. осіб мають ураження опорно-рухового апарату, із них до 3 тис. осіб пересуваються за допомогою крісел колісних, у тому числі більше
0,3 тис. дітей з інвалідністю.

Починаючи з 1 червня 2021 року набрав чинності новий Порядок забезпечення технічними та іншими засобами реабілітації осіб з інвалідністю, дітей з інвалідністю та інших окремих категорій населення і виплати грошової компенсації вартості за самостійно придбані технічні та інші засоби реабілітації, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 05.04.2012 № 321 (зі змінами внесеними постановою від 14 квітня 2021 року № 362 (надалі – Порядок).

Облік осіб з інвалідністю, дітей з інвалідністю, інших осіб, які мають право на безоплатне забезпечення технічними та іншими засобами реабілітації або виплату компенсації, ведеться у Централізованому банку даних з проблем інвалідності шляхом формування електронної особової справи особи у банку даних (далі – електронна особова справа).

Посадовець зазначила, що для забезпечення технічними та іншими засобами реабілітації або виплати компенсації особа з інвалідністю, дитина з інвалідністю, інша особа або їх законні представники подають до структурних підрозділів з питань соціального захисту населення районних, районних держадміністрацій, виконавчих органів сільських, селищних, міських, районних у містах рад або до центрів надання адміністративних послуг (далі – ЦНАП) заяву про забезпечення засобом реабілітації (виплату компенсації) за встановленою формою, у паперовій формі або через електронний кабінет особи з інвалідністю, дитини з інвалідністю, іншої особи або через Єдиний державний веб-портал електронних послуг.

«До 1 червня 2021 року (початку дії нової редакції Порядку) органами соціального захисту населення укладено 852 договори на забезпечення осіб з інвалідністю, дітей з інвалідністю та інших окремих категорій населення 5 550 одиницями технічних засобів реабілітації на загальну суму 17,5 млн. гривень, або 99 % від виділеної суми коштів», – повідомила Оксана Богдан.

З 1 червня 2021 року органами соціального захисту населення передано 4088 особових справ осіб та дітей з інвалідністю для забезпечення технічними та іншими засобами реабілітації (далі – ТЗР) до Сумського обласного відділення Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю (далі – Фонд).

Як запевнила заступник директора Департаменту, за 2021 рік Сумській області спрямовано 49,2 млн гривень для забезпечення дітей осіб з інвалідністю ТЗР, укладено 1 084 договори (із них 380 – Фондом) на 48,9 млн гривень (із них 31,4 млн гривень – Фондом) для забезпечення 15 660 одиницями ТЗР (із них 10 110 одиницями – Фондом). Касові видатки складають 49,2 млн гривень, або 99,9% від профінансованих коштів.

Кошти профінансовані по попередніх замовленнях, відкритих підприємствами-виконавцями державного замовлення до 11 листопада 2021 року включно.

«Станом на 1 січня 2022 року у Департаменті соціального захисту населення облдержадміністрації на обліку по забезпеченню спецавтотранспортом перебуває 809 осіб з інвалідністю», – говорила Оксана Богдан.

Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14 лютого
2007 року № 228 «Про порядок виплати та розмірів грошових компенсацій на бензин, ремонт і технічне обслуговування автомобілів, транспортне обслуговування» відповідна компенсація за 2021 рік виплачена 998 особам на суму 430, 8 тис. гривень у повному розмірі.

З них, компенсація на транспортне обслуговування виплачена
607 особам з інвалідністю на загальну суму 288,5 тис. гривень; на бензин, ремонт і технічне обслуговування автомобілів виплачена 391 особі з інвалідністю на загальну суму 142,3 тис. гривень.

За словами посадовця, з метою організації надання соціальних послуг непрацездатним громадянам в області діє 45 установ-надавачів соціальних послуг, із них 12 територіальних центрів соціального обслуговування (надання соціальних послуг), 28 Центрів надання соціальних послуг та 5 відділень з надання соціальних послуг догляду вдома без статусу юридичної особи (відділення соціальної допомоги вдома (надання соціальних послуг) Вільшанської сільської ради, служба (відділення) організації та надання соціальної допомоги (соціальних послуг) вдома Коровинської сільської ради, відділ «Центр соціального обслуговування» (надання соціальних послуг) Синівської сільської ради, відділ соціального обслуговування населення вдома Миколаївської сільської ради, відділ соціального захисту населення Юнаківської сільської ради Сумського району Сумської області).

«У складі установ соціального обслуговування діяли 122 відділення, із них 45 відділень соціальної допомоги вдома, 16 відділень денного перебування, 6 стаціонарних відділень для постійного або тимчасового проживання, 19 відділень організації надання адресної натуральної та грошової допомоги та 36 інших відділень, де надані соціальні послуги
34,8 тис. непрацездатних громадян, із них на дому охоплено обслуговуванням 13,3 тис. осіб. Охоплення потребуючих обслуговуванням установами по області становило 97,9%, відділеннями соціальної допомоги вдома – 100%», –констатувала заступник директора.

Також 6 територіальних громад у звітному періоді організовували надання соціальних послуг на умовах співфінансування (Ворожбянська, Дружбівська міські ТГ, Бездрицька, Комишанська, Хмелівська сільські ТГ, Шалигинська селищна ТГ).

На утримання установ-надавачів соціальних послуг з місцевих бюджетів спрямовано коштів у сумі 186,3 млн гривень.

Надання платних соціальних послуг запроваджено в установах надання соціальних послуг, крім установ Кириківської, Бочечківської, Липоводолинської, Синівської, Вільшанської, Коровинської, Андріяшівської, Хотінської, Миколаївської, Верхньосироватської, Степанівської та Юнаківської ТГ. Скористалися платними послугами у звітному періоді
5 524 особи на суму 1 556,2 тис. гривень (2020 рік – 8 441 особа на суму
1 557,2 тис. гривень). Найбільшим попитом користуються послуги догляду вдома, перукарські послуги, ремонту одягу, прання білизни та одягу.

Запроваджено роботу мультидисциплінарних команд у 18 установах (Білопільської, Річківської, Миколаївської, Буринської, Великописарівської, Березівській, Попівської, Краснопільської, Недригайлівської, Грунської, Чернеччинської, Путивльської, Тростянецької, Садівської, Конотопської, Лебединської, Охтирської та Шосткинської територіальних громад). У звітному періоді проведено 864 виїзди мультидисциплінарних команд, надано
15 239соціальних послуг 2 525 особам (у 2020 році проведено
882 виїзди мультидисциплінарних команд, надано 19 766 соціальних послуг
4 495 особам).

Середній показник по області становив 18 наданих послуг за один виїзд
(у 2020 році – 22 послуги за виїзд).

На базі відділень 18 установ-надавачів соціальних послуг (Білопільської, Буринської, Великописарівської, Попівської, Краснопільської, Кролевецької, Недригайлівської, Грунської, Чернеччинської, Путивльської, Хотінської, Глухівської, Конотопської, Лебединської, Охтирської, Роменської, Шосткинської та Сумської) ТГ працювали «Університети третього віку». Послуги отримали 2 541 особа (у 2020 році – 4 023 особи). Зменшення чисельності осіб, охоплених соціально-педагогічною послугою пов’язано з запровадженням карантинних обмежень у зв’язку із поширенням коронавірусної хвороби (COVID – 19).

Оксана Богдан також доповіла, що у 2021 році на зміцнення матеріально-технічної бази спрямовано коштів на суму 5 646,1 тис. гривень (у 2020 році – 2,58 млн гривень), із них 3 556,54 тис. гривень із місцевого бюджету. Зазначені кошти були спрямовані на проведення ремонтних робіт, придбання комп’ютерної техніки, придбання велосипедів, меблів та іншого інвентарю для працівників.

В області діють 6 спеціалізованих служб таксі для обслуговування осіб з інвалідністю, а саме: у містах Буринь, Конотоп, Кролевець, Суми, Шостка та у Березівській територіальній громаді, послуги отримали 223 особи.

З метою розвитку та покращення соціальних послуг комунальна установа «Центр соціальних послуг» Чернеччинської сільської ради Охтирського району Сумської області брала участь у пілотному проекту «Розвиток соціальних послуг» та отримала державні бюджетні кошти для розвитку соціальної послуги «догляд стаціонарний». Передбачено на 2021 рік 319,64 тис. гривень, установою використано 247,4 тис. гривень.